Koliko aktivnosti treba djeci?

Koliko aktivnosti treba djeci?

Koliko aktivnosti treba djeci?

Roditeljima se moลพe uฤiniti kako su im djeca stalno u pokretu, i kada su u stanu, ali struฤnjaci kaลพu kako veฤ‡ina danaลกnje djece se premalo kreฤ‡e, a previลกe vremena provodi u kolicima ili guralicama, te doma previลกe gleda ekrane, ลกto vodi do slabijih motoriฤkih sposobnosti, ali i do kreiranja nezdravih navika ลกto se prenosi kasnije u ลพivot. Djeca gotovo da ne mogu biti previลกe aktivna, a veฤ‡a je vjerojatnost da ฤ‡e i dijete koje ide na neki sport 2 do 3 puta tjedno biti premalo aktivno.

Djeci bi trebalo svakodnevno osigurati jedan do ฤetiri sata aktivnosti. ล to je dijete starije to bi aktivnost trebala biti intenzivnija i duลพe trajati.

Koliko dijete treba biti aktivno prema dobi

Za mlaฤ‘u djecu poฤevลกi s dvije godine svaka igra vani je aktivnost, ukljuฤujuฤ‡i trฤanje i sliฤno, dok bi kako idu prema ลกkoli aktivnosti trebale biti intenzivnije poput skakanja, plivanja ili voลพnje biciklom.

Igra na otvorenom nije samo dobra za njihova tijela, nego i za razvoj mozga. Studije su pokazale kako igra na otvorenom pomaลพe boljem razvoju kognitivnih vjeลกtina kod djece.  Motoriฤke vjeลกtine se stjeฤu  aktivnostima kao ลกto su puzanje, trฤanje, skakanje, penjanje, provlaฤenje, bacanje, udaranje lopte, balansiranje, dok govorne i kognitivne potiฤu razvojem maลกte, igranjem uloga, brojalicama. Odliฤne su igre koje spajaju brojalice i fiziฤke pokrete poput gumi-gumi, preskakanje konopa uz brojalice i sl.  Dodatno kroz svaku aktivnost, kada je dijete uspjeลกno savladava, razvija se i samopouzdanje.

Fiziฤka aktivnost kod djece pomaลพe boljem razvoju i finih i grubih motoriฤkih vjeลกtina, a kreira i dobre temelje zdravih navika koje ฤ‡e djeca nositi kasnije u ลพivot.

Podjela djeฤjih aktivnosti na strukturirane i nestrukturirane

Aktivnosti bi trebalo podijeliti na “nestrukturirane” i “strukturirane”.  Nestrukturirane igre su dio svakodnevne djeฤje igre, ljuljaฤke, klackalice, vrtuljci, trฤanje, brzo hodanje, penjanje…  dok strukturirane  ukljuฤuju sportove.

Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije:

Djeca 1-2 godine trebaju:

  • Mlaฤ‘a djeca dobi do dvije godine trebaju provesti najmanje 180 minuta u raznim nestrukturiranim ili strukturiranima prilagoฤ‘enim dobi vrstama tjelesnih aktivnosti bilo kojeg intenziteta, ukljuฤujuฤ‡i tjelesne aktivnosti umjerenog do jakog intenziteta, rasporeฤ‘ene tijekom dana. Viลกe od 180 minuta dnevno je joลก bolje.
  • Mala djeca ne bi trebala biti vezana dulje od 1 sata dnevno ili sjediti duลพe vrijeme. ล to znaฤi da ne bi ukupno trebala provesti viลกe od 1 h dnevno u hranilicama, njihalicama, kolicima i sl. Manje je bolje, ลกto znaฤi da ลกto su im kreฤ‡e ograniฤeni ili sputani pokreti to ฤ‡e se bolje razvijati.

Djeca 3-4 godine trebaju:

  • Mlaฤ‘a djeca trebaju provesti najmanje 180 minuta u razliฤitim vrstama tjelesnih aktivnosti bilo kojeg intenziteta, strukturiranim ili nestrukturiranim, od ฤega je najmanje 60 minuta tjelesna aktivnost umjerenog do jakog intenziteta, rasporeฤ‘ena tijekom dana. Ako provedu viลกe od toga, to je joลก i bolje.
  • Mlaฤ‘a djeca ne bi trebala biti vezana dulje od 1 sata dnevno ili sjediti duลพe vrijeme. ล to znaฤi da ne bi ukupno trebala provesti viลกe od 1 h dnevno u hranilicama, ljuljaฤkama, kolicima i sl.
  • Mlaฤ‘a djeca ne bi trebala pred ekranima provoditi duลพe od sat vremena. ล to manje provedu pred ekranima to je bolje.

Djeca i adolescenti od 5-17 godina

  • Djeca 5 do 17 godina trebali bi provesti u nestrukturiranima aktivnostima bar 60 minuta dnevno, ukljuฤujuฤ‡i tjelesne aktivnosti umjerenog do jakog intenziteta, uglavnom aerobne, tijekom tjedna.
  • Tri puta tjedno trebali bi biti ukljuฤeni u strukturirane aerobne aktivnosti jakog intenziteta, kao i one koje jaฤaju miลกiฤ‡e i kosti. To znaฤi da bi se organiziranim sportom trebali baviti bar tri puta tjedno po sat vremena.
  • Trebali bi ograniฤiti koliฤinu vremena provedenog u sjedeฤ‡em naฤinu ลพivota, osobito koliฤinu vremena provedenog pred ekranom. Djeca i adolescenti ove dobi ne bi smjela pred ekranima provesti dnevno viลกe od 2 sata, osim ako su ekrani nuลพni za edukativne svrhe. Ako joลก manje provedu to je bolje.


Komentari

Odgovori

Vaลกa adresa e-poลกte neฤ‡e biti objavljena. Obavezna polja su oznaฤena sa * (obavezno)