Trošite li previše na djecu?

Trošite li previše na djecu?

Potrošiti nešto na dijete ili štedjeti za mirovinu?!

Novi iPod za dijete ili staviti nešto kao ušteđevinu sa strane? Ali djetetu baš treba ta nova stvar koju već svi imaju. Ili mu treba nova aktivnost, kako ne bi provodilo vrijeme na iPodu koji ste nedavno nabavili. Vjerojatno ste i vi došli u sličnu dilemu. Postavlja se pitanje kako napraviti balans između dobrobiti djeteta i nezakidanja svoje dobrobiti, posljedično i vlastite mirovine.

Trošite li previše na djecu? Ne morate razmišljati, odgovorite na slijedeća pitanja:

– Ako djeca traže nešto posebno, hoćete li im to kupiti odmah ili ćete čekati rođendan ili praznik?

– Ako imate dijete starije od 7 god. da li mu kupujete sve što želi?

– Da li vaša djeca imaju velike telefonske/mobitel/internet račune, ali vi ih svejedno redovno plaćate?

– Imate li osjećaj da djetetu morate prirediti veliku rođendansku zabavu samo zato što susjedi i druge obitelji iz vrtića ili škole to rade?

– Da li u dječjoj sobi na podu ima više igračaka nego praznog prostora?

– Da li dozvoljavate djeci da kupuju na vašu kreditnu karticu bez postavljanja ikakvih limita?

– Da li slobodnije trošite na djecu nego na sebe?

*Ako je vaš odgovor DA na više od dva pitanja vjerojatno trošite previše na svoju djecu.

Previše potrošeno na dijete nije dobro ni za vas ni za dijete. Posebno, ako idete preko svojih mogućnosti i ne možete si to priuštiti. Plaćajući previše za sve što djeca žele, odnosno za sve ono što marketing tih proizvođača nameće kao neophodno, osim što utječe na odgoj, utječe i na vaš novčanik. Djetetu šaljete poruku da novac raste na drveću i da ga imate u neograničenim količinama.

„Trošiti previše“ je svakako subjektivna kategorije, jer što je za jedno domaćinstvo značajan iznos, za drugo nije.

Istraživanja otkrivaju da obitelji srednje klase u SAD-u s bračnim parom i dvoje djece troše oko 14.000 – 18.000 dolara svake godine za svako dijete – podaci su U.S. Department of Agriculture. Dakle, američki prosjek je da se 10-15% prihoda domaćinstva troši na jedno dijete (uzima se da je godišnji medijalni prosjek primanja za obitelj dva roditelja s djecom 131.400 dolara)

Također, istraživanja su pokazala da roditelji puno lakše i slobodnije troše na djecu nego na sebe. Pa čak i kada moraju birati između luksuza djeteta i osnovnih potreba za sebe.
Drugi način da definirate da li „trošite previše“ na djecu je da se upitate: Ako ste u tridesetima da li odvajate 10% svoga prihoda za mirovinu? Ako ste u četrdesetim i pedesetim štedite li bar 15% svojih prihoda za mirovinu?
Ako niste ni blizu tim postotcima možda trošite previše na svoj životni stil, a time i na djecu.

Teško je odokativnom metodom procijeniti trošite li na djecu previše ili premalo, zbog toga je jedini način da definirate mjesečni budžet vaše obitelji, tew vidite koliko stvarno novaca vam odlazi na djecu i dječje troškove. Troškovi hrane i stanovanja, kao osnovni troškovi potrebno za život, se ne uračunavaju u dječje troškove, nego ono što se troši baš na djecu i njihove aktivnosti poput odjeće, igrački, sportova, troškova školovanja i slično.

Amerikanci otprilike raspoređuju budžet ovako:
Stan i režije oko 28%
Hrana oko 18%
Djeca i obrazovanje 16%
Prijevoz i auto 15%
Zdravlje 9%
Odjeća 6 %
Razno 7%

Komentari

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)