19. ožujka 2024.

COVERmagazin.com

Suvremeni lifestyle portal: kultura, civilizacija, uspjeh, produktivnost, održivost, priroda, okoliš, vrijednosti, folklor, običaji, baština, tradicija, inspiracija za zdravu prehranu i mnogo više.

Kopriva – Čaj od koprive – koristi, nuspojave i koliko se smije piti

Kopriva – Čaj od koprive – koristi, nuspojave i koliko se smije piti

Čaj od koprive se koristio i u tradicionalnim liječenjima brojnih bolesti, a svoju popularnost zadržao je do danas. Čaj od koprive ima brojne prednosti i djelovanja, a može se piti i kao uobičajen dnevni čaj bez nekih simptoma.

Čaj od koprive – najvažnije o koprivi

Zbog velike količine kalija u svome sastavu kopriva djeluje diuretski i koristi se u liječenju upale mokraćnih putova, te kod prevencije nastanka bubrežnog kamenca.

Budući da sadrži željezo, čaj od koprive doprinosi stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Čaj olakšava opskrbu tijela kisikom i štiti kod slabokrvnosti.

Čaj od koprive pročišćava krv, pa je koristan kod kožnih oboljenja, bubuljica i akni. Kada se ekstrakti koprive nanose na kožu ona može smanjiti akne, bakterijske infekcije te ubrzati zacjeljivanje rana kao i smanjiti pojavu ožiljaka i mrlja.

Preporučuje se čaj od koprive kod infekcija u ustima, afti ili upala desni.

Čaj od koprive potiče obnovu stanica pa je koristan i kod istrošene hrskavice.

Čaj od koprive – opširnije o koprivi

Listovi koprive sadrže minerale, vitamine, klorofil… Među mineralima najzastupljeniji su kalcij i kalij, od vitamina tu su A, B, C…

Listovi koprive imaju protuupalno djelovanje, vraćaju minerale tijelu, regeneriraju, djeluju diuretički… Listovi koprive, odnosno čaj od koprive se može konzumirati, ali se koristi i za vanjsku primjenu. Vanjska primjena je česta kod različitih kožnih stanja kao i za kosu, jačanje kose i protiv opadanja kose…

Korištenje biljnih čajeva, pa tako i koprive, često se u narodnoj medicini koristi kao dopuna za liječenje nekih stanja ili prevenciju bolesti. Kopriva ima mnogobrojne pozitivne učinke na organizam, ali je najpopularnije djelovanje koprive kao:

– diuretik
– kod obilnih menstrualnih krvarenja
– protiv alergija
– za smanjivanje povećane prostate
– za liječenje hemoroida
– za čišćenje organizma
– za povećanje proizvodnje mlijeka kod dojilja
– za liječenje astme
– za liječenje nečiste kože
– za stimuliranje rasta kose
– kod artritisa

Nuspojave čaja od koprive

U većini slučajeva čajevi od koprive nemaju negativnih nuspojava ako ih se pije u preporučenim dozama. Kao prevencija ili uz uobičajenu prehranu se uzima jedna šalica čaja dnevno, a kao pomoć pri liječenju neke bolesti piju se 3 šalice dnevno. U nekim slučajevima kao reakcija na koprivu se može javiti otečenost. Kopriva se koristi za liječenje obilnih menstruacija, ali može poremetiti ciklus ili ubrzati dolazak menstruacije, pa čaj od koprive bi trebalo izbjegavati u trudnoći.

Kopriva nema većih nuspojava kada se koristi u preporučenim dozama. Kod osjetljivih osoba ili kod konzumiranja u visokim dozama može uzrokovati gastrointestinalne smetnje.

Kopriva se ne bi trebala konzumirati bez kuhanja budući, te svježa kopriva ima dodatne nuspojave poput crvenila, svrbeži, izaziva kožne reakcije, a ukoliko se jede može dovesti i do drugih poteškoća.

Koliko piti čaja od koprive

Čaj od koprive spada u čajeve koji se mogu konzumirati i kao prevencija, kao uobičajeni dodatak prehrani, ali i kod određenih bolesti. No, bez obzira na prednosti s čajevima ne treba pretjerivati te ih je uvijek dobro ukomponirati u zdravu prehranu.

Jedna šalica šalica dnevno čaja od koprive je dovoljna kao prevencija i u normalnim uvjetima, dok se do tri šalice mogu piti kada se radi o nekim ciljanim djelovanjima ili kod nekih bolesti.

Kopriva se može koristiti za pripremu čaja od koprive, soka od koprive, tinkture od koprive:

  • Čaj od koprive – Čaj od koprive se priprema s jednom vrećicom čaja i 200 ml vode. Čaj od koprive se uglavnom pije do 3 šalice čaja dnevno.
  • Tinktura od koprive – Tinktura se koristi u pravilu tako da se 40 kapi razrijedi u čaši vode, jedan do tri puta dnevno.
  • Sok od koprive – Sok od koprive se u pravilu radi od od svježih listova koprive i pije se jedan do dva puta dnevno po žlicu soka.

Čaj od koprive

Kako je već nabrojeno čaj od koprive ima brojne prednosti i pozitivna djelovanja, a neka od njih su navedena ispod:

Kopriva protiv umora i nedostatka energije

Kopriva liječi proljetni umor, ali i umor općenito, budući da je bogata vitaminima i mineralima, te detoksicira organizam. Svojim diuretičkim djelovanjem pomaže tijelu da ispere štetne tvari, a bogatstvom minerala da vrati energiju. Čaj od koprive je posebno učinkovit kod smanjenog željeza u krvi i anemije. U tim situacijama može se piti po jedna šalica dnevno čaja. Zbog svog diuretičkog djelovanja kopriva je dobra kod tegoba s mjehurom.

Čaj od koprive kod anemije

Kopriva sadrži željezo i folnu kiselinu koji potiču proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Kopriva sadrži vitamin A, vitamin B. Vitamin K, vitamin C, te željezo. Osim što sadrži željezo, sadrži i vitamin C koji pomaže da se u tijelu apsorbira željezo.

Kopriva za detoksikaciju tijela i protiv akni

Kako kopriva čisti organizam, primijetit ćete poboljšanje u izgledu kože, smanjenje akni i bubuljica, a svojim protuupalnim djelovanjem jača imunitet i općenito poboljšava stanje organizma. Kopriva čisti bubrege i krv, što čini kožu zdravijom i daje joj mladenački sjaj. Antioksidansi pomažu tijelu u borbi protiv slobodnih radikala, nestabilnih stanica koje oštećuju membrane stanica DNA.

Kopriva kod alergija

Kopriva pomaže kod alergija, ali da bi pokazala svoje djelovanje treba je piti duže vrijeme. Kopriva jača imunitet, te smanjuje osjetljivost organizam na alergene. Napravljena su i neka klinička istraživanja koja su poduprla teoriju kako kopriva pomaže kod alergija. Kod sudionika koji su uzimali ekstrakt koprive zamijećeno je poboljšanje otpornosti organizma i smanjene reakcije.

Kopriva kod problema s prostatom

Zbog toga što jača krv i pročišćava unutarnje organe upotrebljava se kod problema s prostatom. Za liječenje tegoba s prostatom upotrebljavaju se svi dijelovi koprive, a posebno korijen.

Čaj od koprive prije spavanja

Čaj od koprive ne sadrži kofein, te se može piti navečer. Čaj od koprive prije spavanja može djelovati umirujuće te pomoći da se tijelo bolje odmori tijekom noći.

Čaj od koprive ujutro

Čaj od koprive se može piti u bilo koje dana. Čaj od koprive navečer može doprinijeti boljem snu, dok čaj od koprive kada se pije ujutro potiče drenažu i pročišćivanje organizma.

Kako bi se pojačao učinak na eliminaciju toksina te ubrzavanje metabolizma čaj od koprive se može kombinirati s kamilicom i brezom.

Čaj od koprive za mršavljenje

Čaj je općenito napitak s malo kalorija koji doprinosi hidrataciji i boljem stanju organizma. Stoga je i uz većinu dijeta prikladan. No, čajevi ne mogu biti zamjena za zdravu prehranu, dijetu za mršavljenje i kalorijski deficit, te sami će teško dovesti do gubitka kilograma. No, čajevi mogu pomoći u procesu mršavljenja.

Čaj od koprive pomaže u pročišćavanju organizma, detoksikaciji, te potpomaže metabolizam i sagorijevanje masti. Uz to kopriva djeluje protuupalno. Kopriva ima i drenažni učinak te je bitno da se pije dovoljno i obične voda kako tijelo ne bi dehidriralo. Detaljnije: Čaj od koprive za mršavljenje – COVER magazin.com

Kopriva se može koristiti i kod još nekih drugih stanja:

– Kopriva se koristi kod kašlja i tuberkuloze.
– Kopriva se može koristiti i kod bolnih zglobova.
– Kopriva olakšava simptome menopauze.
– Kopriva olakšava menstrualne grčeve.
– Kopriva se koristi i kod bubrežnih kamenca.
– Kopriva podupire endokrino zdravlje.
– Kopriva uništava parazite u tijelu.
– Kopriva pomaže kod sindroma iritabilnih crijeva i kod zatvora.
– Pokazalo se kako kopriva može koristiti i kod Alzheimerove bolesti.
– Ispiranje usta čajem od koprive sprečava zubni plak, gingivitis i neugodan zadah.
– Kopriva štiti srce jer smanjuje apsorpciju masnoća u krvotok.

Kopriva za ljepotu

Kopriva je izvor antioksidansa i anti-ageing fitokemikalija koje se koriste za kozmetičke svrhe. Djelovanje koprive protiv starenja kože pripisuje se njenom antioksidacijskom kapacitetu.

Kopriva sadrži i mnoge hranjive sastojke uključujući:
– Vitamine A, C, K te nekoliko vitamina B skupine
– Minerale: Kalcij, željezo, magnezij, kalij…
– Esencijalne aminokiseline
– Beta-karoten, lutein i drugi karotenoidi

Mnogi od tih hranjivih sastojaka djeluju kao antioksidanti u vašem tijelu. Oni pomažu tijelu u obrani stanica od slobodnih radikala.
Kopriva sadrži i razne spojeve koji mogu spriječiti upale, odnosno ima protuupalna svojstva.

Čaj od koprive za kosu

Kopriva se najčešće spominje kod problema sa prhuti i problemima opadanja kose, no, i općenito popravlja zdravlje kose. Kopriva ima antibakterijska i protuupalna te antioksidativna svojstva koja mogu pomoći zdravlju kose.

Kopriva se često naglašava kao sastojak šampona te drugih preparata za kosu.

  • Kopriva može pomoći u regulaciji proizvodnje masnoća na vlasištu odnosno kod problema masne kose. Djeluje na pročišćavanje vlasišta, potiče cirkulaciju i zdravlje vlasišta.
  • Kopriva može pomoći kod problema opadanje kose, jača folikul dlake, popravlja cirkulaciju vlasišta, te djeluje na jačanje korijena kose i manje opadanje.
  • Kopriva hidratizira kosu te kosa općenito izgleda čvršće, zdravije i ljepše.
  • Čaj od koprive može pomoći kod lomljive i slabe kose kako bi se ojačala.

Koprivu kuhati u vodi nekoliko minuta, pustiti da se ohladi na sobnu temperaturu, ili malo toplije od toga, te s njom nakon pranja ispirati kosu, pri tome masirati vlasište.

Za korištenje na vlasištu kopriva se može pripremiti tako da se 10 grama sušenih listova prelije sa 100 ml vruće tj. ključale vode. Ostaviti da odstoji nekih deset do petnaest minuta. Zatim procijediti i toplim pripravkom masirati vlasište.

Iako se češće koristi kao vanjski pripravak koji se nanosi na kosu, smatra se da i čaj od koprive doprinosi boljem stanju kosu.

Kako koristiti koprivu osim u čaju

Osim kao čaj koprivu možete koristiti i na druge načine. Lišće koprive se može dodati u druga jela poput variva ili juha.
Također, lišće koprive se može kuhati na pari, pirjati, pržiti. U nekim receptima špinat možete zamijeniti koprivom, odnosno kopriva se može raditi na skoro iste načine kao i špinat.
U Škotskoj se radi tradicionalni puding s koprivom, porilukom brokulom i rižom. Kopriva se koristi i u tradicionalnim ruskim i talijanskim jelima poput ruske juhe od koprive i slično.

Kopriva je samonikla biljka koja raste do 2500 m nadmorske visine. Često raste u blizini kuća, ali i uz ceste te na šumskim proplancima.

Koliko i kako čuvati koprivu

Svježa kopriva se može se čuvati u frižideru do 2 dana. Ako se ne planira potrošiti u tom roku kopriva se može osušiti kako bi joj se produljio rok trajanja koprive.

Kod branja koprive potreban je oprez zbog listova koji u dodiru s kožom izazivaju peckanje, svrbež i crvenilo.

Čaj od koprive, mente i sladića

Čaj od ove tri biljke spaja njihova svojstva, te kombinacija čaja od listova metvice i koprive i korijena sladića, dobije se čaj zanimljivog okusa, a ljekovitih svojstava koji posebno umirujuće djeluje na probavni sustav. Sladić ima protuupalna i antivirusna svojstva, posebno je koristan kod upala gornjih dišnih puteva i grla, te gastroezofagealnog refluksa. Čaj od mente djeluje na probavni sustav, protiv mučnine te ima antispazmodičko djelovanjem. Čaj od koprive je dobar izvor minerala i vitamina.

Čaj od mente, koprive i sladića se radi kombinacijom 3 grama listova mente, 2 grama listova koprive i 2 grama korijena sladića preliti s 500 ml vrele vode. Ostaviti oko 5 minuta, te procijediti i konzumirati.

Što znanost kaže o koprivi

Upale su procesi kojima se tijelo bori protiv infekcija, no kronične upale mogu donijeti i poteškoće. Kopriva sadrži različite spojeve koji mogu pomoći smanjiti upale.

  • U istraživanju “Plant extracts from stinging nettle (Urtica dioica), an antirheumatic remedy, inhibit the proinflammatory transcription factor NF-kappaB” na 27 osoba primjena kreme od koprive na područjima zahvaćenim artritisom značajno je smanjila bol u usporedbi s placebo liječenjem.
  • U istraživanju “Phytalgic, a food supplement, vs placebo in patients with osteoarthritis of the knee or hip: a randomised double-blind placebo-controlled clinical trial” uzimanje dodataka prehrani s ekstraktom koprive smanjilo je potrebu za analgeticima i protuupalnim lijekovima.
  • Istraživanje “Nettle extract (Urtica dioica) affects key receptors and enzymes associated with allergic rhinitis” pokazalo ja da kopriva može smanjiti alergije. Kopriva sadrži djelovanje kao inhibitor upala koje uzrokuju simptome sezonske alergije, poput peludne groznice.
  • Kopriva može pomoći u snižavanju krvnog tlaka pokazalo je istraživanje “Mechanisms underlying the antihypertensive properties of Urtica dioica”.
  • Kopriva može pomoći u snižavanju šećera u krvi prema istraživanju “Urtica Dioica Distillate Regenerates Pancreatic Beta Cells in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats”

Priprema čaja od koprive

Ukoliko na uputama na pakiranju nije drugačije naznačeno, čajnu žlicu biljke ili filtar vrećicu prelijte s 0,2 l vrele vode. Poklopite i pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Procijedite i pijte svježe pripremljeni čaj. Detaljnije: Priprema čaja od koprive i kako koristiti koprivu osim u čaju – COVER magazin.com

Čaj od svježih listova koprive je najbolje pripremati od svježih listova mlade koprive. Jedna šalica svježih listova koprive se doda u dvije šalice vrele vode, prokuha par minuta. Kada se čaj malo ohladi, procijediti i konzumirati.

U čaj od koprive se može dodati iscijeđenog limuna ili meda.

Vezano: